Culoare temă

Titlu - Liceul IHR

Liceul Teoretic "Ion Heliade Radulescu" Târgoviste

Telefon: (+40) 372.716.595; e-mail: ihr@ltihr.ro

Vizita elevilor din liceul nostru la Palatul Parlamentului

Marți, 5 decembrie, elevii liceului nostru au efectuat o vizită la Parlamentul României, însoțiți de profesori. Cu această ocazie, ei au vizitat clădirea Casei Poporului, a doua cea mai mare clădire cu uz administrativ din lume și s-au întâlnit cu doamnele parlamentar Oana Vlăducă, Carmen Holban și  cu domnul senator Adrian Țuțuianu.

Vizita aceasta a însemnat șansa de a vedea o clădire a cărei arhitectură și măreție sunt depășite doar de importanța sa istorică pentru poporul român. Elevii noștri au fost impresionați de arhitectură, de așezarea sălilor, de materialele folosite la construcția clădirii, de proveniență exclusiv autohtonă, dar și de obiectele unicat existente.

Elevii au beneficiat de ghidaj intern, iar cei trei parlamentari de Dâmbovița prezenți la eveniment au răspuns întrebărilor lor, care au fost multe și pertinente. Această vizită a fost gândită ca o răsplată pentru cei care au obținut rezultate deosebite, școlare și extra-școlare.

A consemnat,
Prof. Andrada Ganea-Vissarion